ADCC South Florida 2014
May 17th, 2014
Sunset Lake Sports Complex, Miramar, FL, USA
OFFICIAL RESULTS
BEGINNER
7-10 Yrs Girls/Boys
– 24 Kg
1st – Bryan Picallo (VRMA)
2nd – Christian Greiner
3rd – Amari Lewis (ATT)
3rd – Jessie Poole – (ALPHA)
– 28 Kg
1st – Jordan Silva
2nd – Dorian Munsie – (ALPHA
3rd – Jaden Villalobos – (SPARTAN)
3rd – Tristan Sainz – (ALPHA)
– 32 Kg
1st – Aleq Suarez – (VRMA)
2nd – Dominick Diaz – (VRMA)
3rd – Dominic Lobo – (VRMA)
3rd – Joshua Camacho – (ATT)
– 36 Kg
1st – Gabriel Galvez – (ATT)
2nd – Josheph Bridges – (VRMA)
– 40 Kg
1st – Todderic Brewton – (VRMA)
2nd – Tyler Plaseran – (TEAM IRON FIGHTER)
3rd – Michael Sainz – (ALPHA)
11-14 Yrs Girls/Boys
– 40 Kg
1st – Tyler Colon – (VRMA)
2nd – Chase Corcoran – (DYNASTY MARTIAL ARTS)
– 45 Kg
1st – Eric Temes – (TEAM IRON FIGHTER)
2nd – Amara Morales – (EXTREME COMBAT FIGHT ACADEMY)
– 55 Kg
1st – Joao Riveiro – (POWER SUBMISSION)
2nd – Joao Moura – (POWER SUBMISSION)
3rd – Adriano Monteiro – (MONTEIRO BJJ)
– 60 Kg
1st – Jacob Garcia – (VRMA
2nd – Jonathan Silva
Adults – Male
– 65 Kg
1st – Rami Sadek – (MONCAIO BROTHERS)
2nd – Michael Shephard – (EXTREME COMBAT FIGHT ACADEMY)
3rd – Joseph Ciotti – (ATT)
3rd – Edward Luciano – (ATT)
– 91 Kg
1st – Matthew Smith
Rafael Dantas – (CARLSON GRACIE TEAM)
Masters – Male
+ 100 Kg
1st – Damaso Diaz – (VRMA)
2nd – Aziz Yuldashev – (EXTREME COMBAT FIGHT ACADEMY)
INTERMEDIATE
11-14 Yrs Girls/Boys
– 50 Kg
1st – Jasmine Rocha – (VRMA)
2nd – Shane Cannon – (ATT)
3rd – Joaquin Balma – (VRMA)
– 55 Kg
1st – Kai Bele – (SPARTAN)
2nd – Mathew Arias – (MIAMI WMB)
3rd – Alejandro Delgado – (MIAMI WMB)
Adults – Male
– 65 Kg
1st – Carlos Flores – (FIGHT SPORTS)
2nd – Tal Shemesh – (FIGHT SPORTS)
3rd – Augsto Arnesen – (FREESTYLE FIGHTING ACADEMY)
– 70 Kg
1st – David Sotolongo – (MONCAIO BROTHERS)
2nd – Joshua Gill – (ATT)
3rd – Ramon Lara – (MONCAIO BROTHERS)
– 76 Kg
1st – Franco Salazar – (ATT)
2nd – Terrence Halley – (ATT)
3rd – Aquiles – (ZEN BJJ)
– 100 Kg
1st – Ariel Alvear
2nd – Kevin Powe – (PORT CITY MMA)
3rd – Kevin Banks – (VRMA)
3rd – Matthew Smith
Masters – Male
– 76 Kg
1st – Charles Willen – (ATT)
+ 100 Kg
1st – Waldo Pacheco – (THUMP)
2nd – Jose Guadalupe – (ATT)
Female
– 55 Kg
1st – Stephanie Guerra – (FIGHT SPORTS)
2nd – Valentina Mendez – (VRMA)
3rd – Joy Cecchini – (ATT)
3rd – Gillian Robertson – (ATT)
PROFESSIONAL
Adults – Male
– 65 Kg
1st – Jessi Tabarquino – (TEAM NOGUEIRA)
2nd – Michael Laviola – (TEAM POPOVITCH)
– 70 Kg
1st – Orlando Castillo – (FIGHT SPORTS)
2nd – Brandon Alvarez
– 76 Kg
1st – Ruben Alvarez – (VRMA)
2nd – Michael Zolondek – (THE GARAGE)
– 91 Kg
1st – Valdir Araujo – (MMA MASTERS)
2nd – Jarrod Anderson – (TEAM NOGUEIRA)
+ 100 Kg
1st – Marcio Oliveira
2nd – Jairo Sandoval
3rd – Sherman Weaver
Masters – Male
– 83 Kg
1st – Javier Cardozo – (SUL JIU JITSU)
2nd – Matt Mattone – (RENZO GRACIE)
3rd – Roger Xuxa – (CARLSON GRACIE TEAM)
– 100 Kg
1st – Franciso Martins – (VRMA)
2nd – Brent Hertenlehner – (WOLF PACK)
Adult – Female
– 65 Kg
1st – Kristy Price – (VRMA)
2nd – Vanessa Araujo – (ATT)
PROFESSIONAL – ABSOLUTE
Open
1st – Valdir Araujo – MMA MASTERS
2nd – Jarrod Anderson – TEAM NOGUEIRA
3rd – Michael Zolondek – THE GARAGE
3rd – Kadrie Cassells – ATT
ADCC SUPER FIGHT
Open
1st – Gilbert Burns – ZENITH
2nd – AJ Agazarm – GRACIE BARRA
TEAM AWARDS
1ST – VAGNER ROCHA MARTIAL ARTS (VRMA)
2ND – AMERICAN TOP TEAM
3RD – FIGHT SPORTS
Organized by ADCC North America